6/1/21

Χάιλε Γκεμπρεσελασιέ - ένας από τους καλύτερους μαραθωνοδρόμους

Ο Χαϊλέ Γκεμπρεσελασιέ (ኃይሌ ገብረ ሥላሴ18 Απριλίου 1973) είναι Αιθίοπας δρομέας μεγάλων αποστάσεων.

Ο Γκεμπρεσελασιέ είναι δρομέας υψηλού επιπέδου στις αποστάσεις μεταξύ 1500 μέτρων και Μαραθωνίου, ξεκινώντας από αγώνες ανοικτού, κλειστού στίβου, ανώμαλου δρόμου και καταλήγοντας σε αγώνες δρόμου τα τελευταία χρόνια. Έχει καταρρίψει 26 παγκόσμια ρεκόρ και κατέκτησε αρκετούς ολυμπιακούς τίτλους, καταλαμβάνοντας εξέχουσα θέση στους μεγαλύτερους δρομείς όλων των εποχών.

Τον Σεπτέμβριο του 2008, σε ηλικία 35 ετών, κέρδισε τον Μαραθώνιο του Βερολίνου με 2.03.59, καταρρίπτοντας το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ κατά 27 δευτερόλεπτα. Ήταν η πρώτη φορά που το ρεκόρ του Μαραθωνίου έπεσε κάτω από το όριο των 2.04.00. Το ρεκόρ αυτό καταρρίφθηκε τρία χρόνια αργότερα, ξανά στο Μαραθώνιο του Βερολίνου, όταν ο Κενυάτης Πάτρικ Μακάου σημείωσε χρόνο 2.03.38