7/8/21

Ολυμπιακοί Αγώνες - Μαραθώνιος γυναικών: Χρυσή Ολυμπιονίκης η Γιεπτσιρτσίρ από την Κένυα

Η Πέρες Γιεπτσιτσίρ από την Κένυα ήταν η μεγάλη νικήτρια στον Μαραθώνιο των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο τερματίζοντας σε 2:27:20.

Η Κενυάτισσα Πέρες Γιεπτσιρτσίρ θριάμβευσε στον τελικό του μαραθωνίου γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά στίβου του Τόκιο, κόβοντας πρώτη το νήμα με χρόνο 2:27:20.

Η 27χρονη πρωταθλήτρια, που σημείωσε το 2020 στη Βαλένθια την 5η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, είχε σταθερό ρυθμό απ’ το ξεκίνημα του μαραθωνίου και παρότι πιέστηκε στα τελευταία τρία χιλιόμετρα από τη συμπατριώτισσά της (και κάτοχο του Παγκόσμιου Ρεκόρ) Μπρίτζιντ Κόσγκεϊ, ολοκλήρωσε πρώτη τα 42 χιλιόμετρα και 195 μέτρα του μαραθωνίου και στέφθηκε χρυσή Ολυμπιονίκης.

Η Κόσγκεϊ τερμάτισε στη δεύτερη θέση με 2:27:36, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Αμερικανίδα Μόλι Σέιντελ με 2:27:46, μόλις στον τρίτο κλασικό μαραθώνιο της καριέρας της, καθώς «ανέβηκε» πρόσφατα από τους ημί-μαραθωνίους.

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2019 στη Ντόχα Ρουθ Τσεπνγκετίχ εγκατέλειψε στο 30ό χιλιομετρο, ενώ εκτός κούρσας έμεινε στο 38ο χιλιόμετρο και η Ισραηλινή, Λόνα Χεμτάι Σαλπέτερ που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν από τις ισχυρές διεκδικήτριες του χάλκινου μεταλλίου.

Στα πιο σημαντικά σημεία της κούρσας, ήταν δίχως άλλο η παρουσία της 44χρονης Σινέιντ Ντάιβερ από την Αυστραλία, η οποία ολοκλήρωσε τον μαραθώνιο στη 10η θέση με 2:31:14.