26/1/23

Οι συμμετοχές του Συλλόγου 22.01.2023

Την Κυριακή 22 Ιανουαρίου ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας με τα μέλη του συμμετείχε σχεδόν σε όλους τους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν ανά τη χώρα.

Στον 7ο Αγώνα Ορεινού Δρόμου ̈ΛΕΒΑΔΟΣ Μountain τrail 2023, μια διοργάνωση του Αθλητικού Κολυμβητικού Όμιλου Λιβαδειάς, έδωσαν το δρομικό παρών μέλη του συλλόγου Μαραθωνοδρόμων Ν. Λάρισας. Ειδικότερα στη διαδρομή των 23,7 χλμ με θετική υψομετρική διαφορά που ξεπερνά τα 1550 μ. συμμετείχαν και τερμάτισαν επιτυχώς οι Φιλάρετος Κυριακάκης (2ος ηλικιακής κατηγορίας), Ιωάννης Φυτιλής, Χρήστος Καραγιαννίδης, Σαμακίδης Ευστράτιος. Στη διαδρομή των 10,8 χλμ με θετική υψομετρική να ξεπερνά τα 650 μ. συμμετείχε και τερμάτισε η Ελένη Καραμάνου.

Στα Μέγαρα Αττικής, με εκκίνηση και τερματισμό την πλατεία Βασ. Φρειδερίκης, πραγματοποιήθηκε την Κυριακη 22 Ιανουαρίου 2023 ο 4ος Βυζαντινός υπερμαραθώνιος αγώνας δρόμου, απόστασης 50 χλμ. Στον αγώνα υπεραπόστασης αυτό συμμετείχαν και τερμάτισαν αρκετά μέλη του συλλόγου μας, ειδικότερα οι: Νικόλαος Κόντης, Κωνσταντίνος Μάγγος, Φανή Χασιώτη, Λεωνίδας Νίκου, Αναστάσιος Καστώρης και Δημήτριος Γουναράς.

Στον Ρογκά, έναν αγώνα ορεινού τρεξίματος χαμηλά στον ηλιόλουστο φέτος Όλυμπο, απόστασης  31 χλμ και ανάβασης 2400 μέτρα, με εκκίνηση και τερματισμό τον Λάκκο του Λιτοχώρου, συμμετείχαν και τερμάτισαν χωρίς να πατήσουν σε χιόνι οι Βασίλης Φαλτσής (3ος ηλικιακής), Ιωάννης Χατζηιωάννου, Λάμπρος Κίτσιος.