Το Σάββατο 30 Αυγούστου πραγματοποιήθηκε για πρώτη φορά αγώνας δρόμου 10 χλμ στο Κορινό Πιερίας. Για το Σύλλογο Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας έλαβε μέρος και τερμάτισε επιτυχώς ο αθλητής Μπέλτσιος Βασίλης.
Την Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε για 28η χρονιά με επιτυχία ο ορειβατικός μαραθώνιος Ολύμπου. Και φέτος, όπως κάθε χρόνο αρκετοί αθλητές του Συλλόγου μας έδωσαν το παρών. Φέτος έλαβαν μέρος και τερμάτισαν επιτυχώς οι: Βαρσάμης Δημήτριος, Γραμματικός Δημήτριος, Κουκουρίκης Κωνσταντίνος, Δοξαράς Γεώργιος και Καρβέλος Ιωάννης.
Ενώ σε ανώμαλο αγώνα δρόμου 10 χλμ που έγινε στα Γρεβενά έλαβε μέρος και τερμάτισε επιτυχώς ο αθλητής του Συλλόγου μας Γκισάκης Γιάννης.
Ενώ σε ανώμαλο αγώνα δρόμου 10 χλμ που έγινε στα Γρεβενά έλαβε μέρος και τερμάτισε επιτυχώς ο αθλητής του Συλλόγου μας Γκισάκης Γιάννης.
Την Παρασκευή 5 Σεπτεμβρίου στις 17.00 το απόγευμα δόθηκε η εκκίνηση του 1ου Φειδιππίδειου δρόμου με εκκίνηση την πόλη των Αθηνών και τερματισμό τη Σπάρτη. Οι αθλητές που έλαβαν μέρος έπρεπε να καλύψουν 245 χλμ με τα πόδια. Ο αγώνας προκάλεσε ρίγη συγκίνησης σε όλους όσους συμμετείχαν είτε σαν αθλητές είτε σαν εθελοντές και η προσπάθεια όλων ήταν υπεράνθρωπη. Ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Νομού Λάρισας συμμετείχε σε αυτό τον πρώτο αγώνα τόσο με αθλητές όσο και με εθελοντές, ενώ θέλει να συγχαρεί όλους όσους συμμετείχαν.
![]() |
Μετά τον τερματισμό, στο άγαλμα του Λεωνίδα στη Σπάρτη. |